Not Yet Mommy

The long journey towards parenthood…

Sunday Savings! August 15, 2010

Filed under: Savings Angel,Savings Sunday — Stephanie Marie @ 3:48 pm
Tags:

Today may have been my best haul yet with Savings Angel, but before I share my savings, I would just like to address a specific criticism I hear all the time: It’s not really saving you any money if it’s not stuff you would buy anyway. I disagree. Before using Savings Angel my husband and I would really have to pick and choose what we were going to eat each week as we were having a hard time making ends meet. Our monthly grocery budget was about $250 (which is the same now), but that would basically mean that we were eating ramen noodles, boxed dinners, and cheap-o lunch meat so that we would have enough money to buy essentials like bread and milk, toiletries (which we had to cheap out on as well), and paper products. It seemed as though there was never anything to eat in the apartment and we routinely ran out of toilet paper or paper towels and had to find ways to make due until we could afford what we needed.

It may seem hard to believe, but that all changed with Savings Angel. We have about the same budget for groceries every month, but almost never use it all, which, for the first time in our marriage, has allowed us to put a little money into savings or pay extra on bills. We no longer have to buy the cheaply made, who knows what’s in this, sodium filled, fat filled food that we were once buying, and the money that we save on groceries we can stock up on allows us to buy good meat during our supplemental shopping trips. Add into that the fact that I now have so much stocked up that I don’t need to go grocery shopping next month, except for things like milk and meat. THAT is a good feeling! I love knowing that it won’t be such a struggle to make it and that we’ll have food to last us. Another perk? This was the first shopping trip in the last 8 months that I’ve had to buy toilet paper; we still haven’t had to buy paper towel. I love not being a slave to the store!

One more thing… If you think using Savings Angel means that you’re going to lose hours upon hours of your time having to clip coupons and go store to store, that’s not the case. Granted, I’m not as organized as I should be with my coupons (and I’ll fix that soon, I swear), but I save time shopping this way. I only pick one or two stores to shop at any given weekend (I only shopped at Winn-Dixie this time around), and organizing my coupons only takes about 20 minutes (it’d be less if Savings Angel featured all of Winn-Dixie’s sales like it does for other stores, but I’m not complaining). Because I shop with a list and I know all of the sales ahead of time, I can avoid impulse purchases and I don’t wander around aisles. The longest part of the whole task is seriously checking out and having to wait for the cashier to get done with my coupons. Never fails.

OK, on to my savings:
Photobucket

Hopefully that’s easier to read than last time.

As always, if you have any questions about how you can save your family tons of money using Savings Angel, feel free to ask me. If you’d like to try Savings Angel and get 30 days free, use my affiliate number to sign up! There’s a 30 day money back guarantee too, so if you don’t like it, you’re not out anything!

Cut Your Grocery Bill. Guaranteed.
Click here to check it out!
(This will automatically input my affiliate number for you)

Advertisements
 

Sunday Savings July 25, 2010

Filed under: Savings Angel,Savings Sunday — Stephanie Marie @ 4:11 pm
Tags:

I’m going to try to segment my blog a little bit more, so I’m going to participate in a few weekly rituals, the first of which will be Sunday Savings. Like many families that are suffering in this terrible economy, my husband and I have been looking for ways to save money and I have decided that we will save the most by saving on food. I use Savings Angel (my reference number is 31920 in case you would like to join up. I believe that the deal is, if you join using my affiliate number then you’ll receive a free thirty days with your first paid thirty days. You figure that’s $20 back in your pocket from the get go, and I routinely make up the twenty dollars I spend on my membership during my first shopping trip of the month), which is a program that looks through ads for you and matches up online and paper coupons so you can get the best deal possible.

Normally I save about $100 a shopping trip (no joke!), but since we’re leaving for a week on Wednesday, this shopping trip was not as large. Despite not saving as much as I normally would, I still got some awesome deals and I more than made up for my membership fee this trip (though I made up for it on my last trip as well).

Here’s what I got:

Item                                                                                                Original Price What I paid
(1)Twizzler’s Pull N Peel Family Pack (My Vice)                        $2.49 $1.99
(3)Nature’s Valley Nut Clusters                                                        $9.12 $6.12
(2)Nature’s Valley Honey Oat Granola Bars                               $5.28 $3.28
(10)Smart Ones Meals (Hubband’s Work Meals)                    $29.90 $15.00
(3)12 packs of 12oz Pepsi Products                                             $13.49 $7.00
(10)Sobe Life Waters                                                                          $12.00 $7.00
(4)Kashi Fruit and Nut Bars                                                             $10.00 $3.49
(2)Kashi Cookies (Yum!)                                                                      $5.00 $1.66
(2)Loaves of Garlic Bread                                                                    $5.00 $4.00
(2)Packages of Bratwurst                                                                      $9.98 $6.00
(2)Blue Bunny Ice Cream Bars                                                            $7.98 $2.99
(2)Starbucks Java Chip Ice Cream                                                   $7.98 $1.99
(11)Boxes of Ronzoni Pasta                                                               $30.14 $8.14
(4)Jars of Prego Spaghetti Sauce                                                    $10.36 $6.36
(2)Jars of Ragu Alfredo Sauce                                                            $5.18 $5.18
(2)Bottles of Lysol Toilet Cleaner                                                      $5.58 $0.79
——————————————————————————————-
Total                                                                                                        $169.48 $80.99

That’s a total savings of $88.49! Granted, some of that stuff is not needed by us this week as we’ll be gone, however some of it was just too good of a deal to pass up and it keeps me from having to get it later on (i.e., the pasta and the toilet bowl cleaner), and some of it we’ll take with us as snacks for the road (i.e., some of the Kashi products and the Nature’s Valley bars). I love that we’re not only saving money on what we eat, but we’re also saving on name brands, so we can eat what we really like eating and can “splurge” a little bit, while still saving tons of money. Also, the most amazing part about this savings is that this is the norm– I almost always save more than I spend and it’s a significant savings!